26. 10. 2024
Kešplán Fall2024: Špalek písní českých kolem Panny a přechod všech Lovošů
Přes léto 2024 jsme s JayKayem zanedbávali lov kešek, až si mi pan ředitel postěžoval, proč už žádný nehledáme. Nu, v červenci a srpnu jsme dost sjížděli traily a šutry, tak na cache nebyl moc fokus a i kdyby byl, tak by mi takovej program asi přišel trochu přeplácanej. Nidzméně, jak by řekli v Ostrávě, po prázdninách jsem sed k mapě, Bucket Listu a Geocaching.com a sestavil jsem plán Fall2024, kterej z velký části stojí na keších.
20. 10. 2024
Sádrový trpaslík: sádrovce Strkovice a LN muzeum & paleo Malnice a Nečichy. Big Kindertrip na Lounsko
Lounské muzeum se na podzim 2024 vytasilo s další luxusní výstavou šutrů - tentokrát padla volba na sádrovce. JayKaye napadlo, že bychom další výpravu na Lounsko mohli spojit s návštěvou místních nalezišť a podělit se o zážitky i s dalšími lovci přírodních úkazů = projekt Sádrový trpaslík. Termín se nakonec podařilo sjednotit na neděli 20.10.2024, kdy se nás ve Strkovicích na Žatecku sjelo 10 kousků - JayKay + sekretariát, Prahové (bratranec Tomík, teta Zuza a strejda Filous) a Lenini (Honzové, Jitka, Anička a Amálka).
19. 10. 2024
Botanicko-bryo-licheno-myko-geologická exkurze Deblík: Tolik nových hub Sekretářka ještě neviděla!
Botanicko-bryo-licheno-myko-geologická exkurze do masivu Deblíku, sobota 19.10.2024, sraz v Církvicích u viaduktu. Název akce slibnej, sobota volná, Církvice jsou ve čtvrti, kde bydlim (byť místo srazu jsem měl 11 km od baráku, celej Střekov je po silnici dlouhej 16,7 km!). Vyrazit s učenci je povznášející, po Deblíku jsem se navíc ještě nepotuloval. Bylo to intenzivní, tolik nových druhů hub najednou jsem ještě neviděl - mykolog Martin Kříž je neúnavně určoval, díky moc. Atlas hub níže - nejvíc jsem valil bulvy na zelenitku měděnkovou.
15. 10. 2024
GC8Q419 #PPP Hejbni kostrou 2 je parádní stromová keš mezi Tisou a Sněžníkem. Pustí i bez lana
Stomových keší, které se dají zdolat bez lana, jen pouhým lezením na strom, moc nebývá a zábava je to náramná. Evidentně je to tím, že narazit na správně ovětvenou dřevinu není jen tak. Proto jsem nadskočil, když jsem našel 3 cache v tomto stylu poblíž Tisé na Ústecku. Jako první jsme kápli na GC8Q419 #PPP Hejbni kostrou 2 (obtížnost 4,5), kterou jsme zapsali v úterý 15.10.2024. Původně jsme chtěli poslat do logbooku i nedalekou GC7N1X3 #PPP Hejbni kostrou (obtížnost 4,5), ale strom jsme nenašli. Místo toho jsme sjeli GC2WF52 PPP# - Misto krasnych vyhledu (obtížnost 3), kde se teda taky lezlo na strom, ale jen na menší borovici.
9. 10. 2024
Nová sexy houba nedaleko Místa O: kozák šedozelený mění na řezu barvu do modrozelena, má rád mokro
Na Místo O aka Oranžovou plantáž už chodim jak sedlák na pole, takže míra překvapení spočívá jen v tom, kolik křemenáčů březových tam (ne)bude. Letos mě to tu ale překvapilo zajímavou novinkou, která umí solidní show. Nedaleko Místa O, kde je trochu vlhko, se mi podařilo najít zajímavý druh - kozák šedozelený, někdy uváděný jako barvoměnný. Když mu kuchnete do nohy, začne měnit barvu do modrozelena, s čímž se dá pěkně zaflexit. Na německý wiki jsem u něj našel poznámku selten, jakože ne úplně houska na krámě, některé zdroje mu připisují přítomnost v Červeném seznamu ohrožených druhů = nesbírat. Pěknej přírůstek do Sekretářčina atlasu hub.
5. 10. 2024
Tradiční mykovíkend v Ústí nL: sběr hub na výstavu, přednáška a mykovýstava v místním muzeu
Tradičním programem (pokud se nepoflakujeme na mašinkách v Herrenleite 2019, 2020, 2021) prvního říjnového víkendu je sobotní sběr hub na nedělní výstavu v ústeckém muzeu a v neděli pak mykopřednáška tamtéž a ta výstavka. V roce 2024 jsme v sobotu oběhli Tisou s mykoložkou Lucií Zíbarovou, následovala přednáška s mykoložkou Terezou Tejklovou a pak ta mykoexpozice. Nejhlubší dojem na mě udělaly pavučince, kterejm bychom se v následujím období mohli s JayKayem trochu víc pověnovat. Níže tedy malý atlas hub z letošních sběrů.
Houby 09 + 10/2024: Místo O zase řádilo a nadělilo nám desítky křemenáčů březových
Rok 2023 byl, co se týče sběru hub, trochu utlumenej, ale letos jsme se do toho zase trochu opřeli. Většinu sběrů nasušíme a posíláme Prahům do bramboračky, resp. čerstvými kousky zásobujeme ústeckého dědu Kejzyho. Podzimní část sezony za mě scvrkla na jeden měsíc, a to říjen. Největší jatka byla v sobotu 5.10.2024, kdy jsme se po sběru hub v Tisé na nedělní výstavu v ústeckém muzeu s JayKayem Mycologicusem vydali na Místo O, kde na nás čekalo 50+ ks křemenáče březového. Sezonu jsem ještě proložil mykologickou výpravou na kopec Deblík. Za mě letos spokojenost.