7. 8. 2016

Flaeming u Ralska - inline z Osečné do Stráže pod Ralskem

Místo: Osečná, Česko
Tak luxusní bruslotrasu jsem v Čechách ještě nejel. V plánu byla už dlouho, ale čas T = 7.8.2016 nastal, když jsme se jeli podívat na Sekalovo mongolské ležení poblíž Ralska - čti bratr si nechal postavit jurtu na rekre s rodinou. V hodnocení, které s Hlavičkou máme v interní databázi turistických destinací, dostala 5 bodů z 5. Jde o 9km svezení z Osečné do Stráže pod Ralskem.
BrusloMekka Flaeming pod Berlínem - Vás napadne, když se proháníte světlými borovými lesíky pod perfektním asfaltu delikátně jemné zrnitosti s bílými pruhy po obou stranách stezky. Po cestě se navíc 2 zastávky na koupání v rybnících v Hamru na Jezeře a ve Stráži pod Ralskem. Ve Stráži můžete bruslung spojit s jízdou na vodních lyžích nebo wakeboardu na vleku uprostřed rybníka. Na to ale dojde až příště.
My jsme na bruslolajnu naskakovali kousek za Osečnou - z obce jedete jako na Cetenov, ale hned za Osečnou neodbočíte doleva a jedete pořád rovně. Na první větší křižovatce začíná skejt. Napřed se sviští mezi poli, když se zanoříte do lesa následuje celkem výživně dlouhý sjezd. Jako místa neznalí jsme to radši moc nepouštěli, ale kdo tu jezdí častěji a nebojí se šišek na asfaltu, může jet bomby, protože dojezd je OK.
Pak se prosmýknete pod vrchem Děvín a dojedete na jižní břeh rybníka v Hamru a podél náhonu jste za chvíli u vodního vleku ve Stráži. Tady je asi ideální místo na otočku a návrat, ovšem znalec místních luhů a hájů - klimbér, inlajnér, běžkoskejtr a Golden Czech Hände automekánik Čibi - dodává, že trasa se dá ještě prodloužit o úsek do Novin pod Ralskem. Jeden sice natočí víc km, ale jede se po silnici (byť je na ní pruh po cyklisty).  
Jedinej náběh na vidle jsme cestou absolvovali při obědě v Hostinci na hrázi v Hamru. Ten sídlí v nádherné dřevostavbě, která evidentně pamatuje časy, kdy se sem sjížděla prvorepubliková honorace. Ceny na jídeláku lákají svou lácí, bohužel poměr cena/výkon tomu odpovídá. Obsluha je zmatená, neví, jaké jídlo je ještě k mání, pokrmy jsou hodně o surovinách z prášku, preso z instantní kávy, boršč sladkej jak cumel, pingl vošpricnul Hlavičku multivitamínem a neřekl ani ň. Výhodou je poloha kousek od hlavní trasy.
Text a foto: Papouš
Hlavička chystá JayKaye na další bruslotůru. V pozadí Ještěd.
Tady za Osečnou začíná bruslostezka do Stráže pod Ralskem.
Ze začátku se sviští mezi poli.
Oranžový kolo? To by mi taky slušelo.
Avízo, že na bruslostezce můžete potkat i lesní traktor.
Altánek pod Děvínem.
Odbočka na hráz rybníka v Hamru.
Přepad hráze rybníka v Hamru.
Tahle perníková chaloupka je Hostinec na hrázi v Hamru. Barák pěknej, hospoda děsná.
Tady se trasa dělí do dvou směrů, které se ale po pár stovkách metrů potkají.
U tohoto mostku se větve bruslotrasy znovu protnou.
Mezi Hamrem a Stráží stezka sleduje náhon, který napájí Ploučnice.
Rovně se jede do Novin pod Ralskem, doprava k vodnímu vleku ve Stráži.
Vodní vlek ve Stráži pod Ralskem.

2 komentáře:

 1. Jó to byly časy, když tudy vedla jen rozbitá asfaltka s písečnými hlubinami. Necourali se tady nějací takoví na těch malinkatých kolečkách.

  P.S.: Na kole jsme to už několikrát jeli, ale vždycky do kopce: https://youtu.be/Qu2qJUryYoU

  Takže teď musíme jezdit o kousek vedle: https://youtu.be/fXF-Ml9xGpo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty brody máte jezdit, když jako horský kolo :-) Brusle ale fakt dobrý...

   Smazat