26. 12. 2008

Vrch tří zemí - Dreiländerspitze na Silvrettě

Na Boží hod 2008 jsme se - Lenin, Fajty, Řasa a já - v Ústí nad Labem na půl desítku nasáčkovali do Karkulky, lyže na střechu a marš na Silvrettu do Rakous. Hodiny duchů a mikrospánků za volantem pořešily 4 litry koly, a tak v 5 ráno na Štěpána vyskakujeme na konci Silvrettastrasse v Galtüru-Wirlu. Fouká a je kosa, čili stavíme stan, kotvíme ho lyžemi a do půl desátý hibernujeme.

11. 12. 2008

Inlinemap.net - inspirace, kam zajet na brusle


Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, jestli si pro zpestření nepřibalit inlajny? Brusle se někam obvykle vejdou, potíž bývá sehnat správnou trasu bez aut, s asfaltem jako sklo a v pěkné krajině. S tím vším Vám pomůže parádní německo-rakouská stránka Inlinemap.net.

8. 12. 2008

In-line s lazebníkem - z Budějic do Hluboké

Zkonzumovat bruslotrasu z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou jsem se chystal už loni v létě, odradilo mě ale varování, že tu jezdí davy lidí. O minulém víkendu jsem ale měl tu čest účastnit se předvánočního sletu biožen v Budweissu, tak jsem ideu konzumace oprášil. V sobotu šly bioženy po nákupech a na punč a já se vydal na brusle s Oldou, lazebníkem roudnickým.

27. 11. 2008

Sněhové zpravodajství Altenberg


Denně aktualizované info o sněhových podmínkách v zimním středisku Altenberg v saském Krušnohoří (hned vedle hraničního přechodu Cínovec na Teplicku) najdete na stránkách altenberg.de v rubrice Wintesportbericht.

22. 10. 2008

In-line podél Labe V. - noční jízdy na Střekově

Po bruslostezce podél Střekovského nábřeží v Ústí nad Labem se dá opět bruslit. Stezka byla letos rozkopaná kvůli stavbě základů pro mobilní protipovodňové hráze. Zhruba 1,5 km trasa je ideální pro podzimní a zimní noční roluňk, protože ji osvětlují pouliční lampy.

12. 10. 2008

DŽC v Turecku: prvovýstup Merhaba 8a v pohoří Aladağlar


Merhaba 8a je nový prvovýstup Dolní Žleb Company v tureckém pohoří Aladağlar. Ondra Beny Beneš, Tomáš Tomajda Sobotka a Filip Fido Martínek tu zkraje září vystřihli na polověž Muezzin lajnu, která podle Ondry patří mezi nejtěžší a nejhezčí cesty DŽC. A právě Ondra Beneš povyprávěl EuroClimbing.com, jak u Turka bylo.

Sasko nejsou jenom písky VI. - Uferstein v Müglitztalu


Uferstein a Terrassenwand jsou dva lahůdkové sektory v Müglitztalu - největší nepískovcové oblasti na saské straně východního Krušnohoří. Oba sektory se nacházejí hned vedle sebe a je tu lezení tak na jeden den. Poprvé jsme zde byli loni na podzim a už tehdy jsem si říkal, že to tu určitě musíme navštívit v létě.

9. 10. 2008

Bike pro provensálsku II. – Roussillon a Gordes

Po zkušenostech s předchozího cyklovýletu na Dentelles de Montmirail jsme posunuli výjezd na "střechu Provence" Mount Ventoux 1.910 m n.m. na později a zvolili jsme radši nenáročnou trasu z městečka Goult přes Roussillon a Gordes.

7. 10. 2008

Bike po provensálsku – Okolo Dentelles de Montmirail

Poté, co jsme cestou na sklizeň vína do Provence dorazili do Vaison La Romaine, prošli jsme si město a našli místo na ubytování, jsme se rozhodli, že pro první cyklovýlet zvolíme 45 km dlouhý okruh okolo Dentelles de Montmirail. Okruh jsme našli v časopise Cykloturistika a navíc lízt na Dentelech jsme už byli dvakrát. Okruh byl označen jako náročný, ale co, nejsme přece žádný vořezávátka :-).

28. 9. 2008

Návrat domů VIIIb – “boží bomba” čekala 25 let

Kdysi v dávnověku, před 25 lety, jsem zatloukl první kruh na tehdy nevylezenou věž v Teplicích, na Sibiři hned u cesty. Vypadalo to na těžkou spáru a krásnou cestu. To jsem ještě nevěděl, že pár měsíců potom na skoro 25 let změním působiště a budu žít, lézt a padat ve Spo(ko)jených státech.

27. 9. 2008

Loď po provensálsku – soutěskou Verdonu + lov myši

Tento článek nemohu začít jinak než líčením našeho loveckého úspěchu. Na víkend 27. – 28. září 2008 jsme si naplánovali výjezd s naším obytným vozidlem s tím, že v něm přespíme, abychom nemuseli jezdit každý večer domů.

25. 9. 2008

Rafting v Rakousku – Isel a Salzach


Počátkem srpna jsem poprvé vyzkoušel rafting v Rakousku. Dosavadní zkušenost z raftu jsem měl jen ze Slovinska ze Soči (pěkné prostředí, ale jinak trochu olej) a z pražské Tróje, ale každý asi ví, že rafting na kanálu není úplně to ono.

22. 9. 2008

Dědské hřiště - Labák pro softmovery


Dědské hřiště je parádní sektůrek pro softmovery na levém břehu v Labáku, kousek od impozantní věže Jeptiška. Název mně jako infantilnímu gerontovi přijde docela vtipnej. Navíc spojení večírku u art directora EuroClimbing.com Ranpy se sobotním Dědskym hřištěm a nedělníma korčulema z Dolního Žlebu směr Bad Schandau mi docela chutnalo.

21. 9. 2008

Bike po provensálsku IV. – k soutoku Durance a Verdonu

Na lezení ve Volx bylo teplo a tak jsme se v neděli 21. září 2008 rozhodli vyrazit na kole a prozkoumat další kousek blízkého okolí. Bohužel je to tady s kolem trochu potíž. Zdejší nezpevněné cesty jsou o ústa a na silnicích v bezprostřední blízkosti jezdí spousta aut. Našli jsme si tedy vedlejší silnice až na soutok řek Durance a Verdon. Cesta byla úplně po rovině, na silnici ani auto.

20. 9. 2008

Špičák u Mostu - další reštandizace ve Středohoří

V sobotu 20. září 2008 proběhla reštandizace Špičáku u Mostu. Cílem akce OVK České středohoří - sekce Východ bylo vyměnit ne zcela ideální slaňáky, které sem nainstalovali lezci z Dubí, a dodat podle potřeby další. Materiál na výměnu jistících stanovišť dodal ČHS.

Chůze po provensálsku II. – Bories u městečka Mane

Výlet v Sisteronu předchozí den nás celkem zmohl, a tak jsme si na sobotní odpoledne 20. září 2008 naplánovali něco jednoduchého a krátkého. Dojeli jsme autem do města Mane asi 20 km od Manosque a tam odtud jsme se vydali na 7 km dlouhý okruh za stavbami zvanými Bories.

14. 9. 2008

Bike po provensálsku III. – Valensole a Lac D´Esparron

Na neděli 14. září 2008 jsme si naplánovali výlet na kolo. Domácí nám doporučili Valensole a já jsem výlet naplánoval až k přehradě řeky VerdonLac D´Esparron. Počasí nám přálo, jak taky jinak, když v Provence podle Supího axiomu pořád svítí slunce (resp. nikdy neprší).

3. 9. 2008

Přechod Hochkönigu (2.941 m n.m.) se šrouby v zádech

Koncem srpna jsem se chystal na fesťák na Teplic nad Metují, pak jsem plánoval dva týdny relax, abych byl koncem září v plné síle na lezení ve Finale.  Dopadlo to trochu jinak, ale ne ve špatném slova smyslu. V mé oblíbené střekovské krčmě Šatlava mi José nabídl Rakousko – nějakou tu turistiku, feraty a možná i lezení. Volba padla na nejvyšší vrchol Berchtesgadenských Alp – Hochkönig (2.941 m n.m.).

2. 9. 2008

Švýcarsko 2008 – letní fascinace strýce Pepina


I přes neúspěšný pokus sehnat na právě vzniklém fóru ÉCéčka jetou dálniční známku na Švýcarsko, a hned na začátku tak ušetřit nějaký ten potřebný frank, jsme se ženou od původního plánu dovolené neustoupili. Holt nám místo proslulého Ementálu bude dělat společnost Eidam 30%.

30. 8. 2008

Waxenberg - žulová klettergarten v Mlýnské čtvrtce


Na rakouskou žulovou minioblast Waxenberg jsme s Manažerkou padli náhodou. Při přípravě projektu Brusložula, v rámci něhož jsme se chystali týden pobývat, korčulovat a klimbit na Šumavě a okolí, jsme zkoumali lezecké možnosti v Mühlviertelu. Tedy +/- řečeno: v hornorakouském kraji od Šumavy Dunaji.

26. 8. 2008

Ondra Beneš přelezl legendu: End of Silence 8b+


Přelez End of Silence 8b+ (10+) se v úterý 26. srpna 2008 podařil ústeckému lezci Ondrovi Benešovi. Cesta od bratrů Huberových na Feuerhorn v Berchtesgadenských Alpách je jeho druhým zářezem v legendární Alpské trilogii. V roce 2006 dal Ondra cestu Beata Kammerlandera Silbergeier 8b+ ve švýcarském Rätikonu. Teď mu už zbývá “jen” přelez nejtěžší cesty z trojice cest - Kaisers Neue Kleider 8b+ od Stefana Glowacze ve Wilder Kaiseru.

23. 8. 2008

Přechod Zugspitze


Výstup na nejvyšší horu Německa Zugspitze (2.962 m n.m.) jsme si naplánovali jako fyzickou přípravu před Mont Blancem. Letos v srpnu jsme vyrazili večer z Ústí nad Labem ve složení Jogurtová, Míra Salaba, Iva Kolorenčová a já. Cestou pršelo, tak jsme se stavili na nákupech v Mnichově a do Garmisch-Partenkirchenu dorazili až odpoledne.

16. 8. 2008

Dobývání západní Lomnice aneb letně-zimní bivak v Tatrách


Předpověď byla skoro výborná, pátek až neděle krásně, jenom v noci z pátka na sobotu mírné přeháňky. Shodly se na tom všechny servery. My jsme se také shodli. V pátek ráno z vlaku přímo do západní stěny Lomnického štítu – lanovkou do Lomnického sedla a po řetězech dolů, přespat pod stěnou v Téryho kuloáru. Na ten deštíček máme goretexové hitech žďáráky.

4. 8. 2008

Sasko nejsou jenom písky V. - Kriebethaler Wände


Kriebethaler Wände už vlastně nepatří do Krušnohoří, neboť se nachází asi 80 km hluboko ve vnitrozemí Saska, kousek za Chemnitzem, v údolí řeky Zschopau, přímo naproti hradu Kriebstein. Nicméně při našich průzkumných výpadech jsme se dostali až sem a za zmínku tahle oblast určitě stojí.

2. 8. 2008

Sasko nejsou jenom písky VII. - (ale i pískovcový lom v) Liebethaler Grund


Do Liebethaler Grund jsem se poprvé dostal v srpnu 2008 a hned mi bylo jasné, že se sem určitě budu rád vracet. Jde o dobře odjištěnou sportovní oblast, proto nemusíte mít strach, že byste lamentovali nad vzdáleností železa. Borháky jsou natlučeny po dvou metrech.

26. 7. 2008

Boss HO Loko Teplice Aksa dostal ke svatbě věž (+fotoseriál)


Stylový svatební dar dostal v sobotu 26. července 2008 předseda HO Lokomotiva Teplice Pavel Aksa Aksamit a jeho novomanželka Alena. Během obřadu jim kamarádi z oddílu pod vedením Šárky Klemsové složili na zahradu jejich domu 7,5 tunový pískovcový obelisk, který nese jméno Aksovic věž

23. 7. 2008

Dobývání jeskyní na Sněžníku a Modříně (+ průvodci)


Jste takhle na podzim ve skalách a najednou vás přepadne potřeba. Pánové to mají přeci jenom jednodušší, my dámy si musíme najít skrytější místo. Já jsem ho našla u vchodu do jeskyně na Sněžníku. A tak to vlastně všechno začalo.

21. 7. 2008

Salzkammergut Trophy 2008 - Sup na MTB maratonu v Rakousku


Vždycky, když podniknu vejlet za hranice svých fyzických možností a přežiju, mám pocit, že je třeba to trocha zdokumentovat, speciálně, když je akce doporučeníhodná. Zde je krátké repo o největším rakouském bajk maratonu v jižním cípu Horních Rakous v okolí Dachsteinu – Salzkammergut Trophy.

15. 7. 2008

Sasko nejsou jenom písky IV. - Hummelstein: lezení po rohovci v Drážďanech


Jako v Perštejně u Ohře si člověk připadá při lezení na Hummelsteinu, další z drážďanských skalních oblastí. Pětatřicetimetrová jižní stěna, do půlky zastíněná stromy, stojí v pěkném údolí potoka Lockwitzbach.
Pokud bych měl Hummelstein srovnat s již představenou klettergarten Plauenscher Grund, dostal by o hvězdičku méně. Ale i tak stojí skály za návštěvu.

2. 7. 2008

Mission accomplished - Budov má štandy


Budovskou Kinderklettergarten - Dětský masiv - Vám představíme v duchu Pinterovy hry Zrada - odzadu dopředu. Tak tedy: poslední událostí na Budově je, že tu východní buňka OVK ČHS Severozápadní Čechy dokončila štandizaci. Zaplatili ji ČHS, platforma Zakuklený ustašovec a HO USK Slavie Ústí nad Labem.

21. 6. 2008

Eisriesenwelt - největší ledová jeskyně na světě

jeskyni Eisriesenwelt v úbočí rakouských Tennengebirge jsme letos v létě s Manažerkou zakopli náhodou. Jeli jsme na vcelku obyč dovolenou na vyboltovaný cesty na Gosaukamm a Hochkönig.

Cedule ohlašující Eisriesenwelt jsem si všimnul u silnice a jen tak jsem nadhodil, že bychom tam mohli číhnout o restdeji. Vedení zájezdu se ale k návrhu stavělo zdrženlivě - Nepolezu vo dovolený do díry s ledem!

18. 6. 2008

Sasko nejsou jenom písky III. - Teufelsstein a Greifensteine

Náš první objevitelský výpad na saskou stranu Krušných hor vedl na Teufelsstein. Podle vyprávění krušnohorského klasika K. V. se nachází nedaleko kopce Auersberg druhý Svatošky. A tak jsme stáhli info z netu a asi 3 km severně od městečka Johann-Georgenstadt v údolí potoka Steinbach jsme to pak celkem bez problémů našli.

16. 6. 2008

Sasko nejsou jenom písky II. - Wolkenstein a Katzenstein

Je to tak! Sasko s námi sdílí celý hřeben Krušných hor a s ním pochopitelně i spoustu "štajnů", "wandů" a "felsnů" v nich ukrytých. Není divu, že tyto německé terény unikaly dlouho pozornosti našeho kvakerského živlu, neboť po revoluci jsme se všichni polarizovali západním směrem a když už se jelo k "dederónům", tak to bylo jen do Saského Švýcarska.

13. 6. 2008

Bruslení po nové stezce Varhany u České Lípy je symfonie


Svištíte si to po železničním náspu v chládku lesa, místy se kolem vás otevřou výhledy na České středohoří a Lužické hory, občas vám zadrnčí pod kolečky můstek z prken. Trasa pozvolna klesá a stoupá. Vítejte na nově otevírané (27. června 2008) bruslostezce Varhany z České Lípy do Horní Libchavy, která se jmenuje podle čedičových varhan na Panské skále u Kamenického Šenova. Pětikilometrový úsek nabízí na české poměry kvalitní svezení.

12. 6. 2008

Buky a Kýsa škodili na Tašově: Fire Bitch 8+ a Dojit kozla 6+


Pavel Buky Henke a Pavel Kýsa Bechyně, známá dvojice prvovýstupců, po čtyřech letech znovu "zaškodili" na Tašově v Českém středohoří. Začátkem června tu odpanili dvě převislé hranky - na masiv Mordor vede prvovýstup Fire Bitch 8+ a na Křižník nová cesta Dojit kozla 6+. Tím Tašov odkvačil z kategorie kvaků do kategorie kvaků s jednou docela výživnou cestou. Fire Bitch je tu zatím nejtěžší výstup.

9. 6. 2008

Další kompletní štandy na Čimě v Ústí nad Labem

Další 4 kompletní štandy jsou od pondělí 9. června 2008 na Čimě v Brné - nejoblíbenějším lezeckém terénu v Ústí nad Labem. Jistící stanoviště, která poslouží i pro slaňování, instalovala OVK Severozápadní Čechy - sekce Východ. Štandy využívají dobíracích borháků, které sem před léty navrtal Karel Bělina. Nově namontovaný materiál zaplatil Český horolezecký svaz.

8. 6. 2008

In-line podél Labe III. - z Děčína do Dolního Žlebu

Labské pískovce je už možné projet podél Labe na in-linech. Děčínu se na začátku června podařilo dostavět 3,2 kilometru dlouhý úsek bruslostezky, která spojuje místní části Prostřední Žleb a Čertova Voda. Na bruslích se tak teď můžete vydat z Děčína až do 60 kilometrů vzdálených Drážďan.

6. 6. 2008

Lofoty – lezecký ráj na severu Evropy


Pro návštěvu Lofotostrovů na severozápadě Norska, jsme si vybrali červen, který tu patří k nejsušším obdobím – pouhých 14 dešťových dní :-). Na počasí jsem měli skutečně neuvěřitelné štěstí, protože v období mezi 6. a 20. červnem 2008 pršelo všehovšudy dvakrát.

30. 5. 2008

Poprvé v jeskyních v Labáku

Jednoho jarního dne přišla zpráva, že ústecký horolezecký oddíl Spartak pořádá výpravu do jeskyní u Labské Stráně za Děčínem. Nejsem jeskyňář, v tomhle typu jeskyní jsem ještě nikdy nebyla, a navíc trpím mírnou klaustrofobií. Přesto jsem se rozhodla, že se akce také zúčastním. Řekla jsem si: “Překážky se mají překonávat, aspoň si to vyzkouším, jestli je to sport pro mě.”

25. 5. 2008

Na Mlynářově kameni je 9 nových štandů


"Štandizace" Mlynářova kamene v Dolních Zálezlech je u konce. OVK Severozápadní Čechy - sekce Východ v neděli 25. května 2008 domontovala poslední z devíti naplánovaných stanovišť. Většinu materiálu na štandy zaplatil Český horolezecký svaz.

22. 4. 2008

Pfalz - lezení na červeném pískovci


Máte rádi lezení na písku a chcete poznat i jiné a zajímavé oblasti? Mám pro Vás tip. V červnu 2007 jsme vyrazili do Pfalzu. Na západě Německa, kousek od francouzských hranic, se leze na věžích a masivech z tvrdého červeného pískovce. Cesty jsou odjištěny borháky, kruhy a skoby, ale je možné používat i frendy a vklíněnce. Navíc se tu smí používat magnézium.

12. 4. 2008

Jeden z prvních Flaemingů s Arankou Yoghurthovou a Sandynou

Patrně jeden z prvních Flaemingů s Arankou Yoghurthovou a Sandynou (blahé paměti) o víkendu 12.4. - 13.4.2008. Na tyhle brusloobjevitelský vejpravy a spaní po různejch altánech vzpomínám vcelku rád, ale tenhle matroš sem dohazuju v dubnu 2022 a už se mi moc nechce rekonstruovat, kudy se jelo (byť bych to asi dal). Takže vkládám na hulváta jen fotky bez popisků.  

10. 4. 2008

Mlynářův kámen a okolí na historických pohlednicích


Mlynářův kámen, na podzim 2007 otevřená lezecká minioblast v Dolních Zálezlech na Ústecku, leží nad údolím Labe sevřeným kopci Českého středohoří. Z masivů Mlynářova kamene je na zdejší malebnou krajinu krásný výhled. Okolí obce inspirovalo v minulosti malíře i fotografy. Nabízíme vám Dolní Zálezly a přírodu kolem nich na pohlednicích z minulého století.

31. 3. 2008

Sasko nejsou jenom písky I. - Plauenscher Grund: libová klettergarten v Drážďanech

Starý lom v sousedství dvou mostů a čtyř tunelů frekventované dálnice s výhledem na novoromantický hrádek Begerburg, který by se vyjímal spíš v Disneylandu. Ze skály místy trčí obří kotvy, na jejím povrchu jsou žlábky po lomové vrtačce. Tak vypadá na první pohled klettergarten Plauenscher Grund v Drážďanech. Těžko hledat podivnější místo na lezení.

29. 3. 2008

Špičák u Mostu - bomba lezení po znělcových plotnách

"Hlavně ženský si to pochvalujou. A maj proč. Přístup podél vinice jako v Itálii, lezení v jižních stěnách, pod nimi stín borovic, nejty, slaňovací řetězy, maglajz, zkrátka pohoda. Lezení tak akorát na jeden den. Nováčci si zalezou, děti nikam nespadnou." Tak představuje novou superoblast - Špičák u Mostu - její autor Míra Vlčák Vlk z Climbing Clubu Dubí.

In-line v Drážďanech - vyjížďka mezi barokními skvosty


Zabruslit si po široké cyklostezce na pravém břehu Labe v Drážďanech nás s Manažerkou lákalo už dávno. Poslední březnovou sobotu jsme měli v plánu bruslení - chtěli jsme zakončit lyžařskou sezonu na hřebenech Krušných hor. Ukázalo se ale, že běžek už bylo pro letošek dost. Tak jsme vyrazili na in-liny do hlavního města Saska.

16. 3. 2008

Hladší slanění z Čimy v Ústí nad Labem


Nové majlonky a kroužek do štandu má ode dneška věž Čima v ústecké čtvrti Brná. Do dvou štandů, které sem před několika lety navrtal Karel Bělina, je namontovala OVK Severozápadní Čechy - sekce Východ.

13. 3. 2008

Buď fit po rakousku - Běžky v Hinterglemmu


Běžkařskou trasu Buď fit ve Špindlerově Mlýně připomíná stopa v údolí Glemmtal na severovýchodě Kitzbühelských Alp. Běžkování sem možná úplně nepatří, protože do zdejšího lyžařského střediska Saalbach – Hinterglemm se jezdí především kvůli 200 kilometrům parádních sjezdovek. Po pěti dnech hoblování místních pist nám s manažerkou ale dopolední gumování na běžkách docela sedlo.

9. 3. 2008

Sardinie – lezení po perle italského Středozemí II.


V neděli jsme se rozhodli říct Středozemnímu moři na pár dnů sbohem a vydali se asi hodinu do vnitrozemí Sardinie, do oblasti Jerzu (asi 700 m n.m.). Tady jsou 3 hlavní sektory Il CastelloPallazzo a Isola del Tesoro.

Sardinie – lezení po perle italského Středozemí I.


Na Sardinii, perlu italského Středozemí, jsme vzhledem k počtu zavazadel a finančním možnostem letos v březnu (9. 3. – 22. 3. 2008) jeli trajektem. Cesta byla dlouhá a já měla mořskou nemoc.

8. 3. 2008

Bärensteigkopf (2.225 m n.m.) - skialpová túrka v Hinterglemmu

"Pěkná túrka to byla," napsal mi Plch. Před časem jsem se ho ptal, na jaký kopec jsme to lezli před dvěma lety v rakouském skiresortu Saalbach-Hinterglemm. Byl to Bärensteigkopf (2.225 m n.m.) v Kitzbühlských Alpách.