20. 10. 2024

Sádrový trpaslík: sádrovce Strkovice a LN muzeum & paleo Malnice a Nečichy. Big Kindertrip na Lounsko

Location: Louny, Česko
Lounské muzeum se na podzim 2024 vytasilo s další luxusní výstavou šutrů - tentokrát padla volba na sádrovce. JayKaye napadlo, že bychom další výpravu na Lounsko mohli spojit s návštěvou místních nalezišť a podělit se o zážitky i s dalšími lovci přírodních úkazů = projekt Sádrový trpaslík. Termín se nakonec podařilo sjednotit na neděli 20.10.2024, kdy se nás ve Strkovicích na Žatecku sjelo 10 kousků - JayKay + sekretariát, Prahové (bratranec Tomík, teta Zuza a strejda Filous) a Lenini (Honzové, Jitka, Anička a Amálka).


Z jamky v bývalém lomu na kaolín ve Strkovicích u Žatce jsme vydloubali pár "tyčkovitých" krystalů sádrovce, zábava vcelku dobrá. Že se ve Strkovicích vyskytují sádrovce jsem zjistil už za bolševika, kdy jsem asistoval u sklizně chmele. Lokálové mi tehdy věnovali pár krystalů ve tvaru vlaštovčích ocasů.

Naleziště sádrovce v Březně u Loun. Fotky jsou z průzkumu 25.5.2024.

Z nálezů Lukáše Lišky, kterej to sem má, co by kamanem dohodil.

Neočištěné nálezy. Ten větší vypadá po cleaningu...

...takhle pěkně. Díky za super vzorek, Lišáku.

Kostel s. Mikuláše v Lounech od Benedikta Rejta je must see. Je kousek vedle muzea, kam jsem v květnu 2024 zavítal na výstavu o orchidejích Českého středohoří.

Naleziště třetihorních zkamenělin v porcelanitech v Nečichách u Loun.

Najde se tu hlavně listí. Tolik k průzkumné výpavě z května 2024. 

Cestou do LN muzea stojí za zastávku Malnice na Lounsku, kde se na polích povalují kusy malnického řasáku, v němž jsou obtisknuté druhohorní škeble. Ze silnice to vůbec nevypadá, ale bližší obhlídka odhalí otisky až 4 cm velkých skořápek. S JayKayem jsem se tu potulovali už v zimě 2023, kdy na horách slezl sníh a nový měl teprve napadnout.


A teď už konečně do LN muzea. Tuhle instituci máme rádi, protože botanička Barbora Čepelová a geolog Oldřich Janeček pořádají široko daleko nejlepší vycházky. Mix kamení a kytek nás baví (i když JayKay, jak dorůstá, začíná mít jiné preference). Už jsme tu byli na našláplé výstavě minerálů vulkánů nebo na výstavě o orchidejích Českého středohoří.

Sádrovcům byla v muzeu věnována jedna cimra, ale nabouchaná ukázkami nejlepších místních (mmch strkovických) i zahraničních vzorků. Infotextů tak akorát - např. o jeskyni Naica v mexické státě Chihuahua. Jinak samé srostlice krystalů, pouštní růže, různé barvy, různé tvary i krystal sádrovce v geodě s ametysty. Pastva pro oči.


Finální stagí projektu Sádrový trpaslík pak bylo třetihorní jezero plné "cihel" s otisky listů, šišek i kmenů stromů u Nečich na Lounsku. Místní "cihla-like" hornina porcelanit byla vypálena požárem uhelné sloje. "Jezero bylo v podhůří lounských sopek. Poté eroze odhalila ložisko hnědého uhlí, které začalo hořet. Nadložní jíl se tím zpevnil a ochránil temeno kopce před erozí. Tak je nyní jezero nelogicky umístěno na vrcholu kopce," píše se v listingu místní keše, na níž také došlo.

Za sekretariát se kinderprojekt vcelku vydařil, byť jsme akci podobného rozsahu páchali s JayKayem poprvé. Šli jsme, ofc, na jistotu - na všech třech lokalitách už jsme před tím byli (viz fotky na začátku textu) - aby nedošlo k tomu, že si pozveme partu lidí a akci pak padá řetěz. Celkově to mělo slušný flow, byť jsme nedoručili odlévání stopy do sádry, jak jsme původně avizovali.

P.S. Díky místňákovi Lišákovi za ztotožnění, kde se ve Strkovicích sádrovce vyskytují + za pěknou srostlici jeho krystalů, kterou mi věnoval v Březně u Loun. Plus díky GeoGuruovi Jakubu Myslivečkovi, neúnavnému pořadateli geologických kurzů a provozovateli kvalitních mineralogických stránek za inspiraci. A taky crew LN muzea, která nás už několikrát nachytřila. A ve finále i účastníkům výpravky, který nám dobývání "drahokamů" pořád žerou :-)

Zleva Sekretär, JayKayův bratranec Tomík a Lenin Gang Amálka, Jenda a Anička při dobývání sádrovce u Strkovic na Lounsku. Právě tady byla Stage 1 projektu Sádrový trpaslík.

Krystaly sádrovce ze Strkovic.

Tomík & Jenda v akci.

Sádrovce jsou v jílu, který připomíná kaolin, co se tu v minulosti těžil.

Stage 2 projektu Sádrový trpaslík byla v Malnicích u Loun, kde jsou pole plná druhohorních škeblí. 

A ještě jedna z Malnic.

Stagí 3 a peakem projektu Sádrový trpaslík byla výstava sádrovců v lounském muzeu.

Sádrovec umí krystaly různých tvarů.

Třeba pouštní růže.

Pouštní růže 2.

Strkovice bývala top lokalita na sádrovce.

Sádrovec umí i různé barvy.


Zalabák z Maroka.

Sádrovec na ametystu jsem ještě neviděl.

Důl Bílina - Hrdlovka.

A zase Strkovice.

Krystaly sádrovce mohou být i poněkud větší. Největší kousek z jeskyně Naica v Mexiku měří 12 x 4 m a váží 55 t.  

Stage 4 projektu Sádrový trpaslík bylo naleziště třetihorních listů v porcelanitech u Nečich na Lounsku.

U listí je i keška, tak jsme ji taky poslali do deníčku.

Text a foto: Papouš & Jitka Hillka (thx)




Žádné komentáře:

Okomentovat